Blachy grube- sposób produkcji i zastosowanie

Stal, z której powstają blachy grube została wynaleziona ponad 100 lat temu. Na dobrą sprawę w architekturze swoje zastosowanie znalazła dopiero przed kilkudziesięciu laty. W polskiej architekturze stal na większą skalę pojawiła się w latach 90-tych ubiegłego wieku. Produkty stalowe wykazują niezwykle wysokim poziom anty-korozyjności. Są ponadto wytrzymałe, bardzo praktycznym a przede wszystkim bardzo estetycznym. Świetnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo. Często stosowane są na elewacjach budynków. Nie tylko podnoszą względy estetyczne budowli ale również wzmacniają konstrukcję. Można je zauważyć na elewacjach nowoczesnych wieżowców, galerii handlowych a coraz częściej nawet domów jednorodzinnych. Grube blachy mogą mieć rozmaitą wielkość oraz wygląd. Każdy inwestor może zamówić blachę najlepiej odpowiadającą jego potrzebom. Dzięki temu architekci mają szerokie pole do działania. Grube blachy wbrew pozorom są łatwe w montażu. Gwarantuje solidne i trwałe wykończenie. Nie sposób też zapomnieć o bardzo dobrych parametrach akustycznych. Blachy grube wyciszają hałasy dobiegające z zewnątrz.

Blachy grube – sposób produkcji

Blachy tego typu wytwarza się przy pomocy walcowania na zimno jak również na gorąco. Technika wytwarzania na zimno pozwala uzyskać produkt o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Walcowanie na zimno jest najlepszą metodą na uzyskanie blach o gładkich i jednolitej powierzchni. Jeśli inwestorowi zależy na większej plastyczności produktu powinien zdecydować się na blachy walcowane na gorąco. Niestety ich powierzchnia nie jest już tak jednolita. Ponadto blachy grube na koniec zwykle podlegają zabezpieczeniu w postaci ocynkowania powierzchni. To chroni te elementy stalowe przed rdzą. Ogólnie rzecz biorąc blachy grube zapewniają niezmienny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Co ważne jest to również materiał ognioodporny. Ma szerokie zastosowanie chociażby w przemyśle stoczniowym. Z blach grubych tworzone są elementy potężnych statków transportowych.

Blachy grube

W sklepach czy też hurtowaniach znajdziemy zwykle blachy grube powstające ze stali niestopowanej oraz stopowej. Ze względu już na wcześniej wspomniany przemysł stoczniowy wyróżnia się również stale o specjalnym przeznaczeniu. Miedzy innymi do przemysłu motoryzacyjnego czy energetycznego. Najlepiej zaopatrywać się w takie produkty, które posiadają certyfikaty oraz atesty Unii Europejskiej. Wtedy Klient ma pewność, że za konkretnym produktem idzie pewna jakość. Tego gdzie blachy grube są wykorzystywane można wymieniać bez końca. Nic więc dziwnego, że jakikolwiek wzrost cen stali przekłada się na całą gospodarkę. Weźmy chociażby pod uwagę zwykłe kontenery- pociągowe czy te do transportu wodnego. Blachy grube stanowią najczęściej ich główny budulec. Gdy więc w górę idzie cena stali, w górę idzie transport. A przecież stal wykorzystywana jest również do produkcji samochodów. Blachy grube mają więc różnorodne zastosowanie w gospodarce, różnią się ze względu na rodzaj czy sposób wykończenia.

Zostaw komentarz

Archiwa
Jak wygląda budowa - zobacz nasze realizacje!