Zależnie od wielkości’ rozprowadzanych mocy oraz przyłączonych odbiorników rozróżniamy kilka typów rozdzielni niskiego napięcia, a mianowicie:
– a) rozdzielnie celkowe,
– b) szafy rozdzielcze,
– c) tablice rozdzielcze i
– d) rozdzielnie okapturzone skrzynkowe.
Aparatura łączeniowa i zabezpieczająca w rozdzielniach celinowych i szafach rozdzielczych umocowana jest na konstrukcji wsporczej ze stali profilowej, a szyny zbiorcze umocowane są na izolatorach wsporczych. Rozdzielnia taka, okryta ze wszystkich stron blachą, tworzy szafę rozdzielczą. Rozdzielnie celkowe i szafy rozdzielcze służą do rozprowadzenia energii elektrycznej o stosunkowo wielkiej mocy przy znacznych mocach zwarciowych. Stosowane są one w urządzeniach potrzeb własnych elektrowni i w rozdzielniach dużych zakładów przemysłowych.
Przykład konstrukc j i rozdzielni celkowej niskiego napięcia przedstawiono na rys, 25-1. Tablice rozdzielcze stosowane przeważnie w instalacjach oświetleniowych budowane są na płytach izolacyjnych lub metalowych mocowanych wprost na ścianie lub we wnękach zamkniętych metalowymi drzwiami. Stosuje się płyty izolacyjne z marmuru, bakelitu, pertinaksu itp. Płyty tablic rozdzielczych mogą być również wykonane z blachy stalowej o grubości 3 – 4 mm. Przyrządy mocuje się bezpośrednio na płytach, przy czym przy użyciu płyt stalowych wszystkie części pod napięciem muszą być od nich odizolowane.
Przykład tabliczki bezpiecznikowej zmontowanej na płycie izolacyjnej, a służącej do zabezpieczenia przy pomocy bezpieczników topikowych czterech obwodów trójfazowych oraz dwóch obwodów jednofazowych przedstawiono na rys. 25-2. Tablica wykonana jest w ten sposób, że przewody można przyłączyć po całkowitym zmontowaniu jej i umocowaniu na ścianie. Do tego celu służą zaciski umieszczone w górnej części tablicy, a osłonięte listwą izolacyjną.
Leave a reply