Rodzaje przewodów stosowanych w instalacjach cz. III

Przewody płaszczowe P mają następującą budowę: drut miedziany ocynkowany o przekroju 1 -h 6 mm2 powleczony dwoma warstwami gumy wulkanizowanej jest owinięty taśmą nagumowaną. Dwie lub więcej takich żył po skręceniu i uzupełnieniu do przekroju okrągłego materiałem włóknistym nasyconym smołą bitumiczną są oplecione papierową taśmą izolującą. Całość jest pokryta, zawiniętym na zakładkę ścisłym płaszczem z blachy cynkowej lub stalowej ocynkowanej, który chroni przewód przed uszkodzeniami. Przewody płaszczowe AP z żyłami aluminiowymi mają tę samą budowę co miedziane z tym, że druty aluminiowe mają przekrój 2,5-i- 6 mm2. Przewody płaszczowe wykonuje się na napięcie znamionowe 250 V i układa na tynku lub drewnie w suchych pomieszczeniach. ‘

Przewody kabelkowe KGp i KGo mają następującą budowę: żyły miedziane ocynkowane są powleczone dwuwarstwową powłoką gumową i owinięte taśmą nagumowaną. Po uzupełnieniu do żądanego kształtu przekroju, a więc do kształtu płaskiego w przewodach KGp i kształtii okrągłego w przewodach KGo, dwóch lub więcej przewodów materiałem włóknistym i po opłeceniu taśmą nagumowaną pokryte zostają szczelną powłoką ołowianą. Przewody kabelkowe wykonywane na napięcie znamionowe 250 V są układane na tynku w suchych pomieszczeniach. W pomieszczeniach wilgotnych oraz w takich, w których występuje para, można stosować przewody kabelkowe KGao, w których żyły miedziane ocynkowane są powleczone warstwą gumy, owinięte taśmą ogumowaną, skręcone w rdzeń i otoczone wspólną oponą gumową, a następnie pokryte powłoką ołowianą, która z kolei jest owinięta obwojem papierowym, na który nałożona jest zewnętrzna warstwa nasyconego materiału włóknistego. Podobną budowę ma przewód kabelkowy KGato, z tym, że na powłoce ołowianej nałożone są nasycone taśmy papierowe, pancerz z taśmy stalowej, obwój papierowy oraz osłona z nasyconego materiału włóknistego. W przewodzie KGauo zamiast taśmy stalowej stosuje się oplot z drutów stalowych ocynkowanych. Przewody KGato i KGauo budowane na napięcie znamionowe 750 V nadają się dobrze do wykonywania instalacji na konstrukcjach stalowych.

Przewody w odzieży włóknistej są wykonywane jako druty lub linki owinięte taśmą papierową, a następnie materiałem włóknistym. Papier i warstwy włókniste są przesycone masą odporną na wpływy chemiczne i atmosferyczne. Dla przewodów miedzianych stosuje się oznaczenia DPa i LPa, a dla przewodów aluminiowych oznaczenie ALPa. Przewody te nie mają gumowej warstwy izolacyjnej i dlatego nie są uważane za izolowane. Stosujemy je zamiast przewodów gołych tam, gdzie konieczna jest ochrona żył przed wpływami chemicznymi i atmosferycznymi.

Zostaw komentarz

Archiwa
Ekspresowy druk wizytówki Poznań od 100 sztuk ma grubym kartonie kreda mat.