Przekaźnik gazowy (Buchholza)

Przekaźnik gazowy zwany również przekaźnikiem Buchholza jest powszechnie stosowany do ochrony transformatorów olejowych średniej i dużej mocy od uszkodzeń wewnętrznych.

Przy każdym uszkodzeniu izolacji uzwojeń lub żelaza w transformatorze następuje miejscowy wzrost temperatury, który wywołuje wydzielanie się gazów lub par z materiałów izolacyjnych. Przekaźnik gazowy, wbudowany w rurze łączącej kadź transformatora z konserwatorem, reaguje na przepływ przez niego gazów.

Przekaźniki są wykonywane w kraju w trzech wielkościach: RB1 – dla transformatorów o mocy 10 -b 1000 kVA. RB2 – dla transformatorów o mocy 1 -b 10 MVA i RB3 – dla transformatorów o mocy większej od 10 MVA, Przekaźnik gazowy jest zwykle wykonywany w obudowie żeliwnej i ma dwie kryzy do wmontowania go w rurociąg. ‘ ‘

Zadanie przekaźnika polega na sygnalizowaniu zakłóceń wewnątrz transformatora, które objawiają się wytworzeniem gazów w skrzyni olejowej lub też silnym przepływem oleju ze skrzyni do konserwatora. Przekaźnik sygnalizuje te zakłócenia lub też powoduje wyłączenie transformatora. W razie zbytniego obniżenia się poziomu oleju, to znaczy przy odpływie oleju z konserwatora do skrzyni transformatora przekaźnik działa na sygnał lub też powoduje wyłączenie transformatora.

Na rys. 8-11 przedstawiono schemat przekaźnika starszej konstrukcji, przy pomocy którego wyjaśnimy zasadę działania przekaźnika.

Wewnątrz przyrządu znajdują się dwa pływaki I i 2 umieszczone nad sobą tak, aby mogły obracać sie dokoła osi poziomych 3. Styki 4 i 5 są umieszczone wewnątrz pływaków’.

Zostaw komentarz

Archiwa