Praca prądnicy przy zmianach napięcia i przy asymetrii obciążeń

Moc turboprądnicy nie ulega zmianie przy zmianach napięcia roboczego w granicach + 5%. Tak więc prądnica może trwale pracować przy napięciu równym 105% napięcia znamionowego z tym jednak, że wtedy może być obciążona tylko prądem równym 95% wartości prądu znamionowego. Dopuszczalna jest również trwała praca prądnicy przy napięciu równym 95% napięcia znamionowego i prądzie równym 105% prądu znamionowego.

Przy normalnej pracy prądnicy należy starać się o równomierne obciążenie wszystkich faz, gdyż asymetria obciążeń powoduje dodatkowe straty i nagrzewanie się wirnika.

Przy normalnej pracy nie wolno przeciążać prądnicy mocą pozorną wyższą od mocy znamionowej z wyjątkiem przeciążeń dozwolonych wskutek obniżenia temperatury powietrza chłodzącego, co podano w § 12.2. Dorywczo można prądnicę przeciążyć krótkotrwale wg danych zawartych w tabl. 12-1. Np, turboprądnica o prądzie znamionowym 1000 A może być przeciążona do 1150 A przez 8 minut, a do 1500 A przez 2 minuty.

W przypadku zakłócenia dozwolone jest obciążenie prądnicy do 115% w ciągu 15 minut lub do 110% w ciągu 1 godziny. Dopuszczalne jest wtedy określanie wysokości prądu przy uwzględnieniu mocy generatora wynikającej z obniżenia temperatury powietrza chłodzącego, ale najwyższy prąd określony w ten sposób nie może przekraczać 120% prądu znamionowego w ciągu 15 min. lub 115% prądu znamionowego w ciągu 1 godziny.

Zostaw komentarz

Archiwa