Jako wskaźniki do niskiego napięcia stosujemy do 250 V żarówki, a do 750 V wskaźniki oporowe z żarówką. Wskaźniki te powinny dawać wyraźnie wskazania już przy napięciu równym SCPj znamionowego napięcia roboczego. Wskaźnik żarówkowy ma żarówkę w osłonie izolacyjnej z otworami umożliwiającymi sprawdzenie świecenia. Na ogół stosujemy żarówki 5-watowe. Wskaźniki oporowe mają opornik i żarówkę we wspólnej obudowie izolacyjnej.
Jako przenośne wskaźniki prądu stosujemy cęgi Dietza, znane z kursu Elektrotechniki. Dielektryczne rękawice gumowe są wykonywane przeważnie bez szwów. Całkowita długość rękawic powinna być większa niż 30 cm. Pod rękawice gumowe należy zawsze wkładać rękawice wełniane, które chronią przed oparzeniami roztopioną gumą, co może. nastąpić na skutek działania łuku elektrycznego. Ponadto rękawice wełniane chronią od zimna przy pracy na zewnątrz pomieszczeń i zapobiegają nadmiernemu poceniu się rąk osłoniętych gumą.
Półbuty gumowe, używane przy obsłudze urządzeń elektrycznych, są wykładane tkaniną chroniącą gumę od uszkodzeń obu wiem. Całkowita wysokość półbutów nie powinna być mniejsza niż 20 cm.
Izolacyjne chodniki i dywaniki gumowe są używane w rozdzielniach wysokiego i niskiego napięcia. Chodnikami wykładamy te części rozdzielni, w których znajdują się napędy wyłączników i odłączników. Dywaniki i chodniki’ są wyrabiane z dwuwarstwowej gumy grubości do 7 mm, przy czym górna warstwa powinna być rowkowana lub nacinana, aby zapobiec pośliznięciu się pracownika. Chodniki wykonuje się szerokości co najmniej 75 cm, a dywaniki o najmniejszych wymiarach 75 X 75 cm.
Leave a reply