Blachy gorącowalcowane mają szerokie zastosowanie. Stosuje się je przede wszystkim w przemyśle maszynowym, budownictwie oraz energetyce. W sprzedaży dostępne są blachy gorącowalcowane w arkuszach bądź kręgach. Można je zamawiać bezpośrednio w hutach bądź zamawiać u pośredników sprowadzających je z innych krajów Unii Europejskiej. Na skutek decyzji europejskich dysydentów ceny stali w niedługim czasie mogą pójść mocno w górę. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 5 sierpnia 2016 roku. Odnoszą się one do wzrostu cła antydumpingowego na stale gorącowalcowaną produkcji nie tylko chińskiej ale również rosyjskiej. Mają obowiązywać przez pięć najbliższych lat. W przypadku Rosji mowa o cle, którego stawki wynoszą od 18 do 36 %, w przypadku Chin od 19,7 do 22,1 %. Decyzję o wprowadzeniu tak wysokich ceł antydumpingowych Unia europejska motywuje chęcią obrony europejskich hut.
Blachy gorącowalcowane i ich zastosowanie
Blacha gorącowalcowana jest tańszym produktem niż blacha zimnowalcowana. Nie posiada tak gładkiej powierzchni jak ta druga. Jest też w zdecydowanie większym stopniu podatna na korozję. Dlatego warto wybierać takie blachy, które posiadają dodatkową warstwę chroniące je przed rdzą. Blachy w związku z tym mogą być powleczone warstwą cynku bądź poddane malowaniu proszkowemu. Ogromne zapotrzebowanie na blachy gorącowalcowane istnieje w przemyśle stoczniowym. Blachy gorącowalcowane tworzą elementy kadłubów i pomostów. Na ogromną skalę wykorzystuje się je również w budownictwie na przykład przy wznoszeniu wieżowców. Stanowią również element konstrukcyjny mostów. Muszą być więc bardzo wytrzymałe tak by były w stanie znosić ogromne obciążenia. Do tego wykorzystuje się je w przemyśle motoryzacyjnym. Istnieje też cały szereg różnych rodzajów blach gorącowalcowanych. Wymienić można blachy kawalkowe, formatowe, czarne, ryflowane i czy po produkcyjne. Większość producentów oferuje w sprzedaży blachy gorącowalcowane o grubości od 1 do 250 mm.
Blachy gorącowalcowane
Blachy gorącowalcowane w przemyśle odgrywają więc niebagatelną rolę. Lepiej więc gdy stworzone są na bazie stali o jak najwyższej jakości. Pod tym względem dobrze przedstawia się oferta europejskich producentów. Chińskie wyroby pod względem jakości często ustępują nawet polskim producentom. Wysokiej klasy blachy gorącowalcowane powinny nadawać się do łatwej obróbki. Najważniejsze jest to by bez problemu można było spawać ze sobą poszczególne elementy blach. Poszczególne gatunki blachy gorącowalcowanej odróżnia od siebie stopień plastyczności. Niestety produkcja blach gorącowalcowanych nie jest pozbawiona wad. W trakcie wstępnej obróbki na powierzchni blachy mogą pojawić się tak zwane zgorzeliny. Wymagają one usuwania wytrawianiem. Choć blachy gorącowalcowane charakteryzują się większą grubością od blach walcowanych na zimno to są one też mniej wytrzymałe. Decyzje dotyczące podniesienia cła na wyroby stalowe mogą mieć wpływ na całą europejską gospodarkę. Choć huty będą chronione to w wielu gałęziach przemysłu mogą pojawić się wzrosty cen.
Leave a reply