Szyny zbiorcze i izolatory

Szyny zbiorcze. Zadaniem szyn zbiorczych jest rozprowadzanie energii elektrycznej wewnątrz urządzenia rozdzielczego od pól dopływowych do poszczególnych odpływów. Szyny zbiorcze wykonuje się głównie z aluminium lub ze stali, rzadziej stosuje się szyny miedziane. W rozdzielniach wnętrzowych dla napięć 15 do 30 kV stosuje się najczęściej płaskowniki aluminiowe, ułożone pojedynczo lub po kilka obok siebie. Dla bardzo dużych prądów stosuje się szyny miedziane wielopaskowe lub aluminiowe korytkowe o przekroju w kształcie litery C. Dla napięć wyższych, a tym samym niższych prądów, stosuje się w rozdzielniach wnętrzowych i napowietrznych pręty o przekroju kołowym, względnie rury z miedzi lub aluminium. W rozdzielniach napowietrznych stosuje się często szyny zbiorcze z linek stalowo-aluminiowych. W rozdzielniach wnętrzowych maluje się szyny farbami emaliowymi, co znacznie polepsza warunki ich chłodzenia (patrz pkt 15.1.3), chroni’ powierzchnię szyn przed wpływami atmosferycznymi i umożliwia łatwe rozróżnianie faz. Przepisy PN/E-10 nakazują malowanie przewodów faz: R – na kolor żółty, S – na zielony, a T – na fioletowy. Przy prądzie stałym maluje się biegun dodatni na czerwono, a ujemny na niebiesko. Przewody uziemień ochronnych maluje się czarno, przewody zaś zerowe i zerujące – biało z czarnymi paskami poprzecznymi o szerokości 1,5 cm w odległości co 15 cm.

W tablicach 15-2 i 15-3 zamieszczono najwyższe trwałe obciążenia prądem szyn prostokątnych miedzianych, aluminiowych i stalowych malowanych, dopuszczalne przez normy radzieckie przy temperaturze otoczenia 25 °C i nagrzaniu do temperatury 70 °C. Podane obciążenia dotyczą szyn ustawionych dłuższym bokiem pionowo, co daje korzystniejsze warunki chłodzenia.

Dopuszczalne trwale obciążenie szyn prostokątnych malowanych miedzianych (Cu) i aluminiowych (Al) przy najwyższej temperaturze + 70 °C i temperaturze otoczenia + 25 °C ustawionych pionowo

Zostaw komentarz

Archiwa