Zalety i wady – blachy zimnowalcowane

Stal na ogromną skalę wykorzystywana jest nie tylko w architekturze. Znajduje swoje szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, energetyce, kopalnictwie czy w stoczniach. Wśród materiałów wykonanych ze stali wyróżnić można blachy zimnowalcowane. Zazwyczaj wytwarzane są w hutach. Można je nabyć jako produkty katalogowe- gotowe o określonych wymiarach oraz formatach. Klienci o bardziej specyficznym zapotrzebowaniu blachy walcowane mogą zamówić indywidualnie. W sprzedaży dostępne są blachy o zróżnicowanej grubości oraz kształtach. Najlepiej sięgać po te, które posiadają odpowiednie europejskie certyfikaty. Jedną spośród takich norm jakie mają spełniać blachy walcowane na zimno jest norma EN 10130. Jest ona nadawana tym blachom, które mają być przeznaczone do dalszej przeróbki plastycznej. Walcowanie na zimno pozwala również uzyskać stale o wysokim poziomie wytrzymałości. Tego typu blachy powinny posiadać normę EN 10268. Tego typu produkty są nie tylko wytrzymałe ale również posiadają doskonały poziom plastyczności.

Blachy zimnowalcowane- sposób produkcji

Pytanie jednak brzmi jak wygląda proces walcowania na zimno. Jak sama nazwa wskazuje do walcowania blachy stosuje się ogromne, obracające się walce. Walcowanie pozwala nie tylko zmienić ale również wydłużyć kształt blachy. Na skutek walcowania na zimno można też nadać materiałowi zupełnie inne właściwości mechaniczne oraz fizyczne. Walcowanie na zimno stosuje się zwykle wtedy gdy celem jest uzyskanie materiału o bardzo małej grubości. W ten sposób można więc uzyskać nie tylko blachy zimnowalcowane ale również folie czy pręty oraz rury. W hutach stosowanie walcowania to najprostsza metoda nadawania określonych parametrów produktom stalowym. Można wymienić co najmniej kilka różnych sposobów walcowania jak na przykład wzdłużne, poprzeczne, pielgrzymowe, kuźnicze czy skośne.

Blachy zimnowalcowane

Walcowanie na zimno stosuje się najczęściej gdy celem jest umocnienie i zwiększenie wytrzymałości danego materiału. W tym przypadku mamy na myśli blachy. W trakcie wykonywania walcowania z zastosowaniem zimna występuje zjawisko umocnienia. W dalszej perspektywie przekłada się to na zdecydowanie wyższe parametry wytrzymałości danego produktu. W tym przypadku blachy. Walcowanie na zimno przekłada się również na niższe właściwości plastyczne. Na dodatek materiały zimnowalcowane wykonane ze stali są bardziej odporne na korozję niż te poddane obróbce walcowaniu na gorąco. To sprawia, że blachy zimnowalcowane mają zastosowanie wszędzie tam gdzie niezbędne są materiały o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Można je z powodzeniem stosować zarówno w budownictwie jak i w przemyśle stoczniowym. Mogą stanowić elementy konstrukcyjne kadłubów statków. Nie można tez nie wspomnieć o różnicy pomiędzy stalą walcowaną na zimno a stalą walcowaną na gorąco. Największa dotyczy wyglądu ich powierzchni. Blachy walcowane na zimno mają gładką a co za tym idzie ładniejszą powierzchnię. Gorącowalcowane blachy charakteryzują się matową powierzchnia ale ma to znaczenie drugorzędne. Te drugie stosuje się wtedy gdy blacha ma zostać poddana dalszej obróbce.

Zostaw komentarz

Archiwa